Türk Yaratılışçı Dawkins’e Meydan Okuyor

 

 

 

 

İngiltere"nin en çok okunan yayınlarından The Guardian gazetesinin internet sitesinde, Adnan Oktar"ın Richard Dawkins"i halka açık bir tartışmaya davet ettiği haberi yer aldı. 19 Ağustos 2008 tarihinde bilim sayfasında yer alan, "Yaratılışçı Dawkinse Meydan Okuyor" başlıklı haberde şöyle aktarıldı:

Dawkins alışılmadık bir Türk yaratılışçı tarafından kamuoyu önünde tartışmaya çağrıldı

(Dawkins"e) en son meydan okuyan davet, lüks bir biçimde dört ciltlik kitap halinde Yaratılış Atlası’nı hazırlamış olan Harun Yahya adlı farklı bir Türk şahıstan geliyor. Kitap Avrupa’daki binlerce akademisyene yollanınca geçen sene karışıklığa yol açmıştı.

Yahya (gerçek adı Adnan Oktar) Dawkins’i, Darwin’in evrim teorisini halkın önünde tartışmak üzere davet etti. Yahya teorinin son zamanlarda “dünya çapında bir çöküntüye uğradığına” inanıyor.

 “Eğer Dawkins samimi olarak teorisine inanıyorsa onu Türkiye’ye davet etmek isteriz. Ya da tartışmak için biz İngiltere’ye gelebiliriz. Dawkins, yalnızca birkaçının aşağıda verilmiş olduğu yüzlerce soruyu kamera karşısında açıklamak zorunda. Böylece biz de halkla beraber ne söyleyeceğini duyabileceğiz.”

… Ayrıca bir sebepten ötürü, tümünü BBC’yi düzeltmeye adadığı bir web sitesi var.

Yahya’nın Dawkins’e meydan okuması devam ediyor:

“Dawkins de aynı soruları bize sorsun, biz de kendi cevaplarımızı verelim. Biz kendi delillerimizi sunalım, o da eğer varsa kendi delillerini sunsun. Sonra halk kimin haklı olduğuna karar versin.”