The Guardian

İngiltere"nin en önemli gazetelerinden biri olan The Guardian"ın "Comment is Free" isimli internet sitesinde, 29 Mayıs 2007 tarihinde, bir makale yer aldı. Guardian gazetesinin Ortadoğu editörlüğünü yapmış olan ve "Comment is Free" sayfasının da editörlerinden olan yazar Brian Whitaker, İslami yaratılışçılığın gelişimini incelediği makalesinde, Sayın Adnan Oktar"ın yaratılış gerçeğini anlatan çalışmalarını da yorumladı:

 

 "İslami yaratılışçılık, organize bir hareket olarak nispeten yeni ve küçük olmakla beraber iyi finanse edilmekte ve etkisi açıkça büyümektedir. Merkezi Türkiye, özellikle de fahri başkanlığını Adnan Oktar"ın yaptığı Bilim Araştırma Vakfı. Oktar, Harun Yahya müstear ismiyle onlarca kitap yazmış. Sitesinde kendisini "tanınmış Türk yazar" ve "ahlaki değerlere kendini tamamen adamış" biri olarak tanımlıyor…

 

… BAV Başkanı Tarkan Yavaş "Darwinizm Türkiye"de bizim sayemizde ölüyor" diyor. Ama daha büyük hedefleri de var. Türkiye"nin olası AB üyeliğine atıfta bulunarak, "tüm dünyanın yaratılışçılık merkezi olacağız" diyor. Ayrıca "Darwinizm ahlaksızlığı teşvik eder ve ahlaki zaafları olan bir Türkiye AB"ye de kesinlikle fayda vermez" diyor.

BAV"ın son yayınlarından biri olan Yaratılış Atlası İngiltere, İskandinavya, Fransa ve Türkiye"deki bilim adamlarına ücretsiz olarak gönderildi. Kitap ayrıca internetten de ücretsiz olarak indirilebiliyor. Bu nedenle de dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler için çok iyi birer kaynak oluyor."