Harun Yahya’nın İkna Edici Post Modern Arkaeolojik Görüşü

Yaratılış Atlası adlı kitabı, akademik çevrelerin takip ettiği tanınan arkeoloji dergisi olarak bilinen Antiquity’nin Haziran 2007 sayısına da haber oldu. İngiltere"de basılıp dünyanın çeşitli ülkelerinden aboneleri olan ve üniversite kütüphanelerinde yer alan ünlü dergi Antiquity’nin editörü Martin Carver, başyazısında şunları ifade etti:

(Guardian: 27 Kasım 2006) 2006 yılı Kasım ayında ise bu yaratılışçı dava, yeni bir müttefik kazanmıştır. Entelektüel Müslüman bir Türk olan Harun Yahya Yaratılış Atlası’nı piyasaya sürmüştür. Bu 770 sayfalık, zengin resimli devasa kitap (yedi cildin ilki olduğu vaadiyle) Allah’ın bu dünyayı tüm türlerle birlikte yarattığını kanıtlamak için "yaşayan fosiller" kullanmakta ve Nazizm’den terörizme kadar her konuda Darwin’i suçlamaktadır. Bu yılın Şubat ayında da, Atlas kitabının kopyaları binlerce Fransız okuluna postalanmıştır… Yahya ikna edici şekilde post–modern bir arkeoloji görüşüne sahiptir. Bu görüş çok fazla bir şeyin değişmediğini ve Savannah’daki hayatın bugün her yerdekine benzer olduğunu açıklamaktadır.

Özellikle 2007 yılının ilk aylarından itibaren Avrupa’da adeta deprem etkisi yapan Yaratılış Atlası’na, evrimci bilim adamlarının hiçbir şekilde cevap verememeleri, onları aciz ve çaresiz bir konuma sokmaktadır. Bu duruma yazısında da dikkat çeken Carver, Harun Yahya’nın Tarihi Bir Yalan: Kabataş Devri adlı kitabından alıntı yaparak yazısına şöyle devam etmektedir:

Evrimcilerin sözde taş devri olarak nitelendirdikleri dönemde, insanlar ibadetlerini yerine getiriyor, gönderilmiş elçilerin tebliğlerini dinliyor, binalar inşa ediyor, mutfaklarında yemek pişiriyor, aileleriyle sohbet ediyor, komşu ziyaretlerine gidiyor, terzilere kıyafetler diktiriyor, doktorlara tedavi oluyor, müzikle ilgileniyor, resimle uğraşıyor, heykel yapıyor; kısaca normal bir yaşam sürüyorlardı. Arkeolojik bulguların da gösterdiği gibi teknolojide ve bilgi birikiminde tarih boyunca değişiklikler olmuş, ama insan hep insanca yaşamıştır.” (Harun Yahya, Tarihi Bir Yalan: Kabataş Devri)

Harun Yahya, 40.000 yıllık eski bir flütü, insanın ilkel halden evrimleşmediğine delil olarak kullanmaktan memnundur ([çünkü] ilkel insanlar flüt çalamazlar)…