De Morgen, Belçika’daki Harun Yahya Konferanslarını Anlatıyor


Belçika"nın Brüksel şehrinde Flemenkçe olarak yayınlanan günlük gazete De Morgen, 14 Ekim 2011 tarihli bir haberinde Harun Yahya konferanslarına yer verdi. Sosyalist görüşlü ve 55.000 tirajlı gazetenin söz konusu haberi kapaktan, "Darwin bir sahtekardı" başlığı ile yer aldı.Haberde şöyle bildiriliyor:


İnsan maymun soyundan gelmiyor. Darwin bir sahtekar ve evrim teorisi bir saçmalık. Bu tip düşünceler ülkemizde düzenlenen bir dizi konferansların ana teması. Düzenleyenler ise, Türk İslam Yaratılışçıları olarak bilinen Harun Yahya çevresinden kişiler.Darwinist çevrelerdeki paniği vurgulayan bu haberde, Belçika"daki Harun Yahya konferansları ilgili aktarılanlardan bir kısmı şöyle oldu:


Evrimi reddeten Harun Yahya’nın taraftarları Belçika’nın büyük şehirlerinde konferanslar düzenliyor… Birinci konferans dün akşam Leuven Katolik Üniversitesinin salonunda düzenlendi… Salonun bir köşesinde camekanların içinde hayvan ve bitkilerinin fosilleri ve şu anki resimleri var. "Hiçbir şey degişmedi, detaylara dikkat edin" diye açıklıyor Ali Sadun Engin. "Bu evrim teorisinin doğru olmadığının en güçlü ispatı."


… Ali Sadun Engin birazdan "Darwinizm: Gercek mi Kurgu mu?" konusu hakkında konferans verecek. "Hayat yaratıldı" diye yazıyor ilk slaytta, arka planda leopar, arslan, sevimli bir kızçocuğu, tavşanlar, deniz ve diger doğa fenomenlerinin resimleri var. "Bilim dinin bir parçasıdır" diyor bir sonraki slaytta. Ve bunu izah eden bir dizi Kuran ayetleri gösteriliyor. Ayrıca Engin bunu kanıtlamak için pek çok inançlı bilim adamının olduğunu da söylüyor. Örneğin Einstein, Newton, Kepler, hepsinin slaytta birer resmi ve kısa bir öz geçmişi bulunuyor… Ali Sadun Engin buraya temsil ettiği Harun Yahya’nın düşüncelerini anlatmaya gelmiş…


Dört yıl önce tüm Avrupa’daki binlerce üniversite ve yüksek okullara ve bizim ülkemizdekilere de Yaratılış Atlası gönderilmişti… Yazarı Adnan Oktar, Harun Yahya olarak daha iyi tanınıyor. Rektörler ve doçentler şaşkın ve tedirgin bir tepki verdiler… Bizim ülkemizde bazı Müslüman öğrenciler televizyon röportajları sırasında evrim teorisine inanmadıklarını açıkladılar. Sonra bir sessizlik çöktü… Ama şimdi Harun Yahya geri döndü ve Belçika’da 6 tane konferans planlanmış bir şekilde. Onun Avrupa turnesi, onu bu sene Hollanda ve Fransa’ya da getirmişti…


Harun Yahya… kısa zaman önce kendine ait bir tv kanalı da kurdu. Bu Harun Yahya"nın Avrupa halkına da ulaşabilmesi için önemli. Bizim ülkemizde de Türkler sadece uydu kanallarını izliyorlar. Örneğin bu kanalın Hollanda Rotterdam’da devasa afişlerle tramvay ve otobüslerde tanıtıldı.


Yaratılış Atlası, Leuven Katolik Üniversitesi"nin salonunda sergileniyor. Ağırlığı 5 kilo vardır ve bu sadece 2. cilt. "Toplam 7 tane cilt var", diyor Ali Sadun Engin gururla. Atlas"ın yanında başka kitaplar da var; Hitler ve uyguladığı soykırım hakkında. Engin diyor ki: "Hitler bir Darwinistti ve bu yüzden soykırım uyguladı". Hollandaca çocuk kitapları, tabiat harikaları hakkında kitaplar da var. Engin "Harun Yahya 300’den fazla kitap yazdı." diyor.