Avrupa Uluslararası Biyoetik Birliği

Avrupa Uluslararası Biyoetik Birliği (EUROPEAN ASSOCIATION OF GLOBAL BIOETHICS) tarafından yayınlanan ‘Studia Bioetica’ dergisi Nisan sayısında ‘Evrimi (insanın) öğretmek tehlikede mi?’ başlıklı bir haber yayınladı. Brüksel Free University”den Charles Susanne tarafından hazırlanan yazının giriş bölümünde bu haberin neden yapıldığı ile ilgili olarak şu yorum yer alıyordu:

“Bu yazı evrim eğitimi ve din arasındaki güncel bağlantıyı incelemek için yazılmıştır. Polemik yaratma amacında değildir, bilgilendirme amacı gütmektedir…

Belçika”nın orta dereceli okullarında ve aynı zamanda benim üniversitemde bazı öğrenciler evrimin, özellikle de insan evriminin öğretilmesine tepki göstermektedirler. Bu nedenle bu tepkiyi ve sosyal problemi incelemeyi ilginç buldum…”

Haberin içerisinde İslam bölümünde, Avrupa’nın, Ortaçağ’da içerisinde bulunduğu karanlıktan kurtulabilmesinde, İslam medeniyetlerine çok şey borçlu olduğu belirtilmektedir. Yazının Türkiye ile ilgili bölümünde ise Harun Yahya hakkında aşağıdaki bilgiler verilmiştir:

“Bugünlerde yaratılışçılık ‘İslami Bilimsel Yaratılışçılar ve Bilim Araştırma Vakfı’ ile güçlü bir biçimde geri döndü… BAV’ın en etkili yazarı Harun Yahya!”